Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzeum MHD ve vozovně Střešovice

V tramvajové vozovně v Praze - Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálou expozici "Muzea městské hromadné dopravy v Praze" otevřel v květnu 1993 Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost. Veřejnosti jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů - modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků.

Dne 14. května 1993 otevřel pražský primátor Jan Koukal slavnostně Muzeum městské hromadné dopravy v Praze, které je umístěno v historickém objektu tramvajové vozovny v Praze - Střešovicích.

Už samotná vozovna byla v roce 1991 vyhlášena technickou památkou. Byla postavena v roce 1909 a je typickou ukázkou účelových dopravních staveb Elektrických podniků hlavního města Prahy z období počátků pražské městské hromadné dopravy. Svému účelu - deponování a údržbě tramvajových vozidel sloužila až do roku 1992, kdy byla zahájena její adaptace na muzeum.

Dne 21. července 1998 byl soubor 50 historických vozidel městské hromadné dopravy a 34 dalších sbírkových předmětů v Muzeu prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.

Střešovická vozovna však není jen muzeem. Z jedné její haly jsou vypravovány i některé provozní soupravy historických tramvají - ty však nejsou muzejními exponáty. Vyjíždějí odsud na svoji trasu o sobotách, nedělích a svátcích v letní sezóně například okružní linka č. 91, případně i vozy podle přání různých zahraničních i tuzemských zájemců. -dpp.cz-

My jsme se do muzea vypravili, aby jsme zjistili, jaká překvapení zde najdeme. Pan správce nás pustil i do pro normální návštěvníky uzavřené zóny, kde vozy čekají na opravu, a kde se skrývá například vůz, který vozil mrtvoly vojáků nebo vůz metra Ečs.

Fotografie z muzea: 24.3.2006

Najetím na obrázek se zobrazí informace.

Přístupná část:

Zde se vchází do muzea...

Starodávný muzejní tramvajový vůz T1 ev.číslo 5001. Vozu byla přidělena orientace linky 17, která v době provozu této tramvaje jezdila na

Ikarus 280.08 ev.číslo 4382 vystavený v přední části muzea.

Trolejbus Škoda 8 Tr ev.číslo 494.

Jeden z prvních vozů pražské koňky, vyroben v Ringhofferově vagonce na Smíchově.

Karosa ŠM 11 ev.číslo 7135.

Jak dříve vypadala zastávka elektrické dráhy Újezd...

Model prototypu metra Škoda R1.

Zde je vidět, že reklamy na tramvajových vozech existují už opravdu dlouho.

Nepřístupná část:

Metrový vůz Ečs v nepřístupné části, v části, kde vozy teprve čekají na opravu a následného zařazení do muzea.

V nepřístupné části můžete nahlédnout i do podvozku Ečs.

V nepřístupné části se dá najít ledacos, třeba směrové orientace všrch linek,...

... nebo číselné orientace všech linek,...

... či pravý pohřební vůz, který vozil doopravdické mrtvoly za války.

nahoru