Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zastávky

TSK

Obrazek

Obvyklý označník typu TSK na zastávce U Kunratického lesa. Únor 2006

Označníky typu TSK patří k nejrozšířenějším v Praze. Nahoře na něm je umístěn dopravní prostředek, který zastavuje na této zastávce. Dále je tu, jako na každém jiném označníku název zastávky a linky, které na ni zastavují. Pak jsou tu samozřejmě jízdní řády a dole je koš. Na fotografii vydíte jasný příklad tohoto označníku na zastávce "U Kunratického lesa". Jsou na ni vidět tři příklady zastávkových cedulek. Denní linky se označují modrým písmem a bílým pozadím. Vydíte denní linky 122 a 177. Noční linky se označují bílým písmem a tmavě modrým pozadím. Vidíte linku 511. Invalidní linky se označují bílým vozíčkem a modrým pozadím a vedle něho je příslušné číslo. Tady to je 1.

Obrazek

Neobvykle zkroucený označník TSK na Hloubětíně. Březen 2006

Letištní označníky se trochu liší. Je sice také na nich označen dopravní prostředek a linky, ale dále je tu napsáno kudy linka jede a kde končí. Jsou proto označeny podlouhlými cedulkami, na kterých je vše napsáno. Na fotce vidíte zastávku "Terminál Sever 2" v tom samém dni, kdy byl otevřen nový terminál na letišti Ruzyni.

Obrazek

Označník typu TSK u letištního terminálu 2 v den zprovoznění. 17. leden 2006

KOLOVĚČ

Označníky typu kolověč patří k druhým nejrozšířenějším. Není to nic zvláštního. Je to většinou prostá tyč nebo tabulka přidělaná k čekárně, na které jsou umístěny čísla linek dopravní prostředek atd. Na obrázku je vidět Kolověč ve Kbelech. Zde jsou jízdní řády umístěny v čekárně. Někde jsou jízdní řády přidělány rovnou k tyči.

Obrazek

Označník typu Kolověč přidělaný k čekárně. Březen 2006

Na druhém obrázku vidíte typický kolověč na konečné linky 221 Čertousy. Slouží jako výstupní a manipulační zastávka. Pokud se dobře podíváte, uvidíte i jako nástupní zastávku označník kolověč. Vedle zastávky stojí autobus Mercedes-Benz Citaro.

Obrazek

Označník typu Kolověč na konečné linky 221 Čertousy.

ELTODO

Označníky Eltodo nejsou moc k vidění. Tyto označníky jsou pouze umístěny na úseku Hlubočepy - Sídliště Barrandov, a také po celé lince 291 v centru Prahy (zhruba 15 zastávek). Na snímku ho vidíte v Hlubočepech. Na označníku je samozřejmě zase dopravní prostředek název zastávky, linky a jízdní řády. Jsou tu vidět tramvaje označené v modrých čtverečcích a jedna noční tramvaj v zabarveném modrém čtverečku. Označníky tohoto typu určitě patří k těm nejzajímavějším a nejkrásnějším v Praze.

Obrazek

Označník Eltodo v Hlubočepech. Únor 2006

OZNAČNÍKY NA SLOUPECH VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ

Tyto označníky skoro nejsou v Praze vidět. Jsou umístěny jen na několika zastávkách. Napříkald zde v Záběhlicích můžete tento označník vidět. Je tu umístěna i cedule s hláškou, že od 20 do 4 hodin je tato zastávka na znamení. Jezdí tu linky 138 a 188.

Obrazek

Označník na sloupu veřejného osvětlení v Záběhlicích. Únor 2006

nahoru